expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

неделя, 24 септември 2017 г.

Народни рецепти за борба с маната по доматите и картофите

Народни рецепти за борба с маната по доматите и картофите
Доматите и картофите приличат на прегорели, по листата, стеблата и плодовете им се появяват черни петна? Вероятно растенията са атакувани от картофена мана. Спорите на причинителя Phytophtora infestans може да се намират в почвата, по семената, стените и покрива на парниците и оранжериите, по градинските инструменти и инвентар. Поради близостта на домата и картофа те биват нападани от едни и същи патогени, като най-големи щети през последните години нанася картофената мана. Тя напада всички надземни части на доматите и картофите, а понякога унищожава цялата реколта. Проявява се първо по листата във вид на петна, които стават кафяви, а растенията загиват. По плода на доматите се появява ръждивокафяво петно, а клубените на картофите се съсухрят, а месото им става кафяво. Ето няколко народни съвета и рецепти за профилактика и борба с маната по картофите и доматите.

Внимавайте с калция Варовитите почви са благоприятна среда за развитие на маната. Затова не бива да се увличате при добавянето на калций в почвата. Ако в нея се е натрупало прекомерно количество калций, нужно е да се възстанови естественият баланс като се внесе торф, а браздите се засипят с едрозърнест пясък. Влагата благоприятства маната Причинителят на маната предпочита влажна среда, затова растенията трябва да се поливат умерено и да не се допуска задържане на влага. Поливайте доматите и картофите сутрин, за да може до края на деня влагата максимално да проникне в почвата. Разтворът на дървесна пепел с вода и сапун предпазва растенията. При резки температурни амплитуди, например в края на лятото, когато денем е горещо, а нощем – прохладно, влажността допълнително се повишава. Повишавайте имунитета на растенията Растенията с по-слаб имунитет може да бъдат поразени от каквато и да е зараза. Затова следете вашите домати и картофи да получават достатъчно количество необходими микроелементи като йод, манган, мед, калий и фосфор. Тогава градинските култури имат по-малки шансове да се разболеят от мана. Сеитбооборотът предпазва растенията от заболявания За укрепването на имунитета на вашите култури трябва да прилагате сеитбооборот. Най-добрите предшественици за картофите са краставици, тиквички, зеле, бобови култури, тикви, лук, кореноплодни. Избирайте качествен разсад.

  Предотвратяването на развитието на маната може да стане със сортове и хибриди, устойчиви на гъбни заболявания. Избирайте качествен посадъчен материал и няма да ви се наложи да търсите препарати против мана. Пръскане на картофите с безопасни препарати Химическите препарати за борба с маната по картофите и доматите са ефикасни, но по време на узряване на реколтата не се препоръчва да се прилагат. Затова във втората половина на лятото пръскайте растенията с биологични препарати.

Природни средства за борба с маната 
Настойка от чесън с калиев перманганат:
  100 грама чесън се смилат или нарязват на много малки парченца, заливат се с чаша вода и се оставят за едно денонощие. После сместа се прецежда, към нея се добавя един грам калиев перманганат и всичко се разрежда с 10 литра вода. Пръскайте растенията с получения разтвор на всеки 10-15 дни, като средната доза е по 0,5 л на всяко растение.
Млечна суроватка:
 Разбийте суроватката от кисело мляко с вода в съотношение 1:1 и през юли пръскайте растенията на всеки 2-3 дни.
 Дървесна пепел:
  Поръсете междуредията на доматите с дървесна пепел седмица след разсаждането им на полето или в оранжерията. Когато се образуват плодчетата, повторете третирането. Дървесната пепел може да се разтвори във вода, да се смеси с домашен сапун и с получения разтвор да се пръскат както доматите, така и картофите.
 Мляко с йод:
  В 10 л вода се добавят 1 л обезмаслено мляко и 15 капки йод. Растенията се пръскат с получения разтвор на всеки две седмици. Този йодно-млечен препарат не само убива микробите, но и ускорява растежа.
Хлебна мая:
  100 грама хлебна мая се разтварят в 10 литра вода. С това средство картофите и доматите се обработват при първите признаци на мана.
 Полският хвощ е сред народните средства за борба с маната Полски хвощ 100 г сух или 150 г свеж полски хвощ се кипва в 1 л вода на слаб огън в продължение на 30 минути. Получената течност се разтваря в 5 литра вода, охлажда се до стайна температура и с нея растенията се пръскат на всеки 10-14 дни. Отварата от полски хвощ силно повишава имунитета на растенията.
Дървесни гъби:
  Изсушените дървесни гоби се нарязват с нож, смилат се и се заливат с кипяща вода като за всеки 100 г гъби са нужни 10 л вода. Сместа се покрива и след като изстине, се прецежда и използва за пръскане на картофите и доматите на всеки 10 дни. Обработката с дървесни гъби е най-ефективна по време на завързването на плодовете. За да защитите доматите и картофите от мана трябва да прилагате народните средства, не когато по растенията се появят първите признаци на заболяването, а преди това.
Източник http://agronovinite.com/13-narodni-retsepti-za-borba-s-manata-po-domatite-i-kartofite/

Няма коментари:

Публикуване на коментар